Loading...

ضدعفونی کننده ها

ضدعفونی کننده ها
نباید از دستمال مرطوب کننده های ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.

ضدعفونی کردن با الکل در مقابل ضد عفونی کردن با مواد شوینده: تفاوت چیست؟

دو روش اصلی برای محافظت از خود در طول بیماری همه گیر COVID-19- شستن مرتب دستها (یا ضدعفونی کردن آنها با آب و صابون) و تمیز کردن سطحی که معمولاً لمس می کنید - کاملاً واضح است. تصمیم بگیرید کدام نوع محصول را استفاده کنید.
در حالی که معمولاً ضد عفونی کننده ها (الکل) و ضد عفونی کننده ها (معمول) به طور متناوب مورد استفاده قرار می گیرند، این دو نوع محصول در واقع متفاوت هستند و باید در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. آنچه در مورد ضد عفونی کننده ها (الکل) و ضد عفونی کننده ها (معمول) باید بدانید در اینجا آورده شده است - از جمله در چه زمانی، کجا، و نحوه استفاده از آنها.

تفاوت بین این دو نوع مواد ضدعفونی کننده چیست؟

طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تمیز کردن، ضد عفونی کردن همه تعاریف مختلفی دارند:
تمیز کننده های (معمول) میکروب ها، خاک و سایر ناخالصی ها را از روی سطوح از بین می برد، اما لزوماً آنها را نمی کشد.
مطابق با استانداردهای بهداشت عمومی یا الزامات بهداشتی، تعداد میکروب های موجود در سطوح یا اشیاء - چه با کشتن آنها یا از بین بردن آنها - را به یک سطح ایمن کاهش می دهد.
ضد عفونی کننده ها، میکروب های روی سطوح یا اشیاء را می کشد.

دکتر دایان کاللو، مدیر اجرایی و پزشکی مرکز سموم نیوجرسی و استادیار طب اورژانس در دانشکده پزشکی راتجرز نیوجرسی می گوید: "ضد عفونی کردن با مواد الکلی اکثر ویروس ها و باکتری ها را می کشد. اما ضد عفونی با مواد شوینده و تمیز کننده نه.
اگر می خواهید واقعاً آگاه باشید، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) ضد عفونی کننده ها را به عنوان محصولات شیمیایی تعریف می کند که می تواند حداقل 99.9٪ میکروب را در سطوح سخت از بین ببرد (این درصد باید تا 99.99٪ از میکروب های روی سطحی که برای سرویس مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند) باشد. مواد ضد عفونی کننده، دو برابر قوی تر هستند و 99.999 درصد میکروب ها را روی سطوح سخت و غیر متخلخل یا اشیاء می کشند.
این تفاوت واقعاً به این واقعیت افزوده است که راه حل های ضد عفونی کننده های الکلی به اندازه راه حل های ضد عفونی کننده های تمیز کننده قوی نیستند. اما برخی از محصولات می توانند هر دو خاصیت را داشته باشند. در ضمن، دکتر کاللو می گوید: سفید کننده های غلیظ (وایتکس) می تواند ضد عفونی کننده باشد، اما اگر بسیار رقیق شو ، ممکن است فقط نقش تمیز کننده را داشته باشد (به این معنا که فقط باعث کاهش باکتری ها و ویروس ها می شود).

بنابراین، چه زمانی باید ضد عفونی کننده های الکل دا و شیمیایی  استفاده کرد و چه زمانی باید ضد عفونی کننده های ملایم تر شوید؟
روش های خاصی برای تمیز کردن مواد غذایی، سطوح در منزل شما از قبیل درب منزل و دستان شما وجود دارد، و صحیح انجام دادن آنها بسیار مهم است.
بیایید با مواد غذایی شروع کنیم: لازم نیست آنها را با دستمال مرطوب (یا سایر مواد ضد عفونی کننده) پاک کنید. تنها کاری که باید انجام دهید تمیز کردن آنها (استفاده از آب و صابون) هنگام وارد کردن آنها در خانه و قبل از گذاشتن آنها در یخچال و کابینت است.
شما می خواهید مواد ضد عفونی کننده را برای ظروف بزرگتر یا قسمت هایی که در خانه بسیار لمس شده مانند دستگیره های در، دستگیره توالت و کانتر آشپزخانه و حتی سینک ظرفشویی و دستشویی استفاده کنید. اما این جا کار یه مقدار مشکل می شود. اگر از سطحی برای تهیه مواد غذایی استفاده می کنید مثل روی کابینت، بهتر است آن ها را ضد عفونی کنید، بنابراین در می یابید مواد شیمیایی خیلی هم قدرتمند و بالقوه مضر نیستند.
در مورد دستان خود، ممکن است آن را با استفاده از مواد ضد عفونی کننده پاک کنید که از آن برای پاک کردن روی سطوح استفاده می کنید، اما واقعاً نباید این را انجام دهید: این می تواند برای پوست شما بسیار خطرناک باشد.دکتر کاللو می گوید: مرکز سمی که وی برای آن کار می کند، تأثیرات سوئی که آن بر روی افرادی که از ضد عفونی کننده ها بر روی بدن خود استفاده می کنند را دیده است. او می گوید: "آقایی که از دستمال مرطوب کننده های ضد عفونی کننده بسیار قوی که کاربردی صنعتی داشت را برای پاکسازی پوست دست خود استفاده کرده بود، تمام پوست دستش دچار تاول شده بود." "مردم سعی می کنند دست خود را ضد عفونی کنند، اما نباید آن را روی پوست بمالند."


در نهایت، شما می توانید با این قانون ساده پیش بروید: "سطوح را پاک کنید، اما دستان خود را بشویید"  دونالد فورد پزشک خانواده در کلینیک Cleveland تکرار می کند:  به این دلیل است که باکتریهای "خوب" روی پوست شما زندگی می کنند، بنابراین وقتی چیزی را می بینید که اساساً همه باکتری ها را روی دستان شما می کشد، بعضی از آنها را که در واقع مفید و طبیعی هستند از بین می برید. "پس دلیلی وجود دارد که ما این موارد را اعمال نکنیم. دکتر کاللو می گوید: ضد عفونی کننده دست، باید 60 درصد الکل داشته باشد نه بیشتر. با این حال، لازم است به یاد داشته باشید که ضدعفونی کننده دست در صورتی که خارج از منزل باشید و دسترسی به آب و صابون نداشته باشید خوب است، اما  در غیر این صورت بهتر است دستها را با آب و صابون بشویید (حداقل 20 ثانیه!)

در حالی که قطعاً COVID-19 باعث افزایش شدید عده ای در خرید و استفاده از مواد ضد عفونی کننده شده است، دکتر کاللو می گوید: اصلاً چیز بدی نیست: "من فکر می کنم اگر امکان دارد این  روش را ادامه دهید، اکنون برای همه افراد استفاده به انداز این ها خوب است. خانه شما امن است. او می گوید: فقط به یاد داشته باشید که از آنها به درستی و با مسئولیت پذیری استفاده کنید.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات بعد از تایید منتشر خواهد شد

  مشاور توسعه سایت