Loading...
رفع بوی بد دهان
حقایقی درباره بوی بد دهان

در اینجا نکات کلیدی در مورد بوی بد دهان آورده شده است.
تخمین زده می شود که تنفس بد بو از هر 4 نفر در سطح جهانی1 نفر است.
اگر ذرات غذا در دهان باقی بماند، تجزیه آنها توسط باکتری ها باعث ایجاد ترکیبات گوگرد می شود.
مرطوب نگه داشتن دهان می تواند بوی دهان را کاهش دهد.
بهترین روش درمانی برای بوی بد دهان، مسواک زدن منظم، نخ دندان و هیدراتاسیون است.
اگرچه بوی بد دهان با بیماری های خاصی همراه است ، بهداشت دهان و دندان شایع ترین علت آن است.
بوی بد دهان یک مشکل شایع است که می تواند پریشانی روانی قابل توجهی ایجاد کند. چندین علت و درمان احتمالی در دسترس است.
دلیل دیگر شایع پس از پوسیدگی دندان و بیماری لثه به دنبال مراقبت از دندان است.
داروهای ساده خانگی و تغییر شیوه زندگی، از جمله بهداشت دندان پزشکی و ترک سیگار، اغلب می تواند این مشکل را برطرف کند. اگر بوی بد دهان ادامه یابد، توصیه می شود برای بررسی دلایل اساسی به پزشک مراجعه کنید.
بهترین روش برای کاهش هالیتوز، بهداشت دهان و دندان است. این امر باعث می شود از حفره ها جلوگیری شود و احتمال ابتلا به بیماری لثه را کاهش می دهد.
توصیه می شود افراد برای معاینه و جرم گیری دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنند.
دندانپزشک ممکن است یک خمیر دندان را که شامل یک ماده ضد باکتری یا دهانشویه ضد باکتریایی است، توصیه کند.
از طرف دیگر، اگر بیماری لثه وجود داشته باشد، ممکن است تمیز کردن حرفه ای برای پاکسازی باکتری در بین لثه و دندان لازم باشد.

علل احتمالی بوی بد دهان عبارتند از:

دخانیات

محصولات دخانی باعث ایجاد بوی دهان خاص خود می شوند. علاوه بر این، آنها احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهند که می تواند باعث بوی بد دهان شود.

غذا

شکستن ذرات غذایی که در دندان گیر کرده اند می تواند باعث بو شود.برخی غذاها مانند پیاز و سیر نیز می توانند باعث بوی بد دهان شوند.پس از هضم شدن، محصولات تجزیه آنها در خون به ریه ها منتقل می شوند و در نتیجه می توانند نفس را تحت تأثیر قرار دهند.

خشکی دهان

بزاق به طور طبیعی دهان را تمیز می کند. اگر دهان به دلیل یک بیماری خاص به طور طبیعی خشک باشد، بوی بد می توانند ایجاد شوند.

بهداشت دندان

مسواک زدن و نخ دندان باعث از بین بردن ذرات کوچک مواد غذایی که بین دندان ها باعث ایجاد بوی بد میشود. در صورت منظم مسواک زدن، فیلمی از باکتری به نام پلاک ایجاد می شود.این پلاک می تواند لثه ها را تحریک کرده و باعث ایجاد التهاب بین دندان ها و لثه ها به نام پریودنتیت شود.پروتزهایی که به طور مرتب یا به طور صحیح تمیز نمی شوند همچنین می توانند باکتری هایی را ایجاد کنند که باعث ایجاد هالیتوز می شوند.

رژیم های Crash

برنامه های غذایی ناشتا و کم مصرف با کربوهیدرات می توانند باعث ایجاد بیماری حفره شوند.این امر به دلیل تجزیه چربیهای شیمیایی به نام کتون است.این کتون ها دارای عطر و بوی قوی هستند.

داروها

برخی داروهای خاص می توانند بزاق را کاهش داده و بنابراین بوها را افزایش دهند. سایر داروها می توانند بوسیله تجزیه آنها بو ایجاد کرده و مواد شیمیایی موجود در نفس را آزاد کنند. به عنوان مثال می توان نیترات مورد استفاده در درمان آنژین، برخی از مواد شیمیایی شیمی درمانی و برخی از مواد آرام بخش مانند فنوتیازین ها را نام برد. افرادی که مکمل های ویتامین را با دوزهای زیاد مصرف می کنند نیز می توانند مستعد بوی بد دهان شوند.
شرایط دهان، بینی و گلو: گاهی اوقات، سنگ های کوچک و پوشیده از باکتری می توانند روی لوزه ها در قسمت پشت گلو شکل گرفته و بو ایجاد کنند. همچنین، عفونت یا التهاب در بینی، گلو یا سینوس ها می تواند باعث ایجاد هالیتوز شود.

بیماری ها

برخی از سرطان ها، نارسایی کبدی و سایر بیماری های متابولیک می توانند به دلیل وجود مخلوط های خاص مواد شیمیایی تولید شده، باعث بروز بیماری حفره شوند. بیماری ریفلاکس معده (GERD) به دلیل ریفلاکس منظم اسیدهای معده می تواند باعث بوی بد دهان شود.

علل نادر از بوی بد دهان

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، شایع ترین دلیل بد دهان و دندان بهداشت دهان و دندان است، اما سایر شرایط نیز می تواند مقصر باشد.
علل نادرتر بوی بد دهان شامل موارد زیر است:

کتواسیدوز

هنگامی که سطح انسولین در فرد مبتلا به دیابت بسیار پایین است، بدن آنها دیگر نمی توانند از قند استفاده کنند و به جای آن، شروع به استفاده از محصولات چربی کنند. وقتی چربی شکسته شود، کتون تولید و ساخته می شود. کتون ها در صورت وجود زیاد می توانند سمی باشند و بوی نفسانی متمایز و ناخوشایند ایجاد می کنند. کتواسیدوز یک بیماری جدی و بالقوه تهدیدکننده زندگی است.

انسداد روده

اگر مدت طولانی استفراغ داشته باشید، نفس می تواند مانند مدفوع بد بو باشد، به خصوص اگر انسداد روده وجود داشته باشد.

برونشکتازی

این یک بیماری طولانی مدت است که در آن مجاری هوایی وسیع تر از حالت عادی انجام می شود و امکان ایجاد مخاطی را فراهم می آورد که به بوی بد دهان می انجامد.

پنومونی آسپیراسیون

تورم یا عفونت در ریه ها یا مجاری هوایی به دلیل استنشاق استفراغ، بزاق، غذا یا مایعات است.
بوی خاص تنفس بسته به علت مشکل می تواند متفاوت باشد. بهتر است از یک دوست نزدیک یا خانواده خود بخواهید که بوی دهان خود را اندازه گیری کند، زیرا ارزیابی خودتان دشوار است.
اگر کسی در دسترس نیست، یکی از راههای بررسی بو، لیس زدن مچ دست و سپس بو کردن آن است. بوی بد روی این ناحیه مچ دست احتمالاً نشان می دهد که دچار هالیتوز هست.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات بعد از تایید منتشر خواهد شد

  مشاور توسعه سایت